دسته‌ها
آموزش های شطرنج بیوگرافی مقالات

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات الکساندر آلخین

شایدشما نیز به عنوان یک شطرنج باز هزاران با اسم الکساند آلخین به گوشتان خورده است ، اعجوبه ای که شطرنج دنیا را متحول کرد اما از بدشانسی در اوج قدرت به جنگ برخورد کرد اما با تمام ملایمت ها جحنگید و اخر سر توانست قهرمان جهان شود الخین را به خاطر بازی های زیبایش میشناسینم و همیشه بازی های آلخین را همه ما تحلیل کرده و از نکات آن استفاده میکنیم  شما نیز
.

اشراف زاده ای که شطرنج باز شد

الکساندر آلخین اشراف زاده ای بود که در مسکو به دنیا آمد. وی همزمان با کاپابلانکا به عنوان یک استعداد در شطرنج پدیدار شد اما در بخش نخست فعالیت آنها، کاپای کوبایی الخین را تحت الشعاع درخشش خود قرار داد. برای مثال، الخین هم در تورنمنت بزرگ سنت پترزبورگ حاضر بود اما با فاصله پشت سر کاپابلانکا و لاسکر قرار گرفت .
.

با پشتکاری که داشت شطرنج را فرا آموخت

دیدگاه عمومی اینست که چیزی را که کاپابلانکا با استعداد ذاتی انجام می داد آلخین با تمرین سخت به انجام می رساند. هرچند مطمئن نیستم که این صفت برای وی واقعا عادلانه باشد اما شکی نیست که ظرفیت بالایی برای کار و دلمشغولی تقریبا کاملی برای شطرنج داشت. داستان معروفی هست (شاید اغراق آمیز) که هنگامیکه یک علاقمند انگلیسی شطرنج، آلخین و کاپابلانکا را در سال ۱۹۲۲ به تئاتری در لندن برد، کاپابلانکا چشم از رقاصان و خوانندگان کُر برنداشت و الخین از شطرنج جیبی اش!
.

انقلاب ۱۹۱۷ روسیه زندگیش را دگرگون کرد

آلخین هنگامیکه ثروت خانوادگی اش را از دست داد، بشدت تحت تاثیر انقلاب ۱۹۱۷ روسیه قرار گرفت. جزئیات زندگی وی در طی این دوره کاملا مشخص نیست اما می دانیم که در ۱۹۲۱ وی به خارج از کشور خود رفته و نهایتا در پاریس اقامت گزید. (بعدا وی شهروند فرانسه شد). آنجا دوباره وی تمرین سخت شطرنج را آغاز کرد.
.

اشراف زاده ای که شطرنج باز شدقهرمانی با اقتدار و پایان تلخ

در ۱۹۲۷ وی کاپابلانکا را برای قهرمانی جهان به مبارزه فراخواند. همگان انتظار پیروزی کاپابلانکا را داشتند اما الخین بخوبی بازی های کاپابلانکا را آنالیز کرده بود و تعمدا به شیوه ای بازی کرد که کاپابلانکا با آن مشکل داشت. الخین این رقابت را با ۶ برد، ۲۵ تساوی و ۳ باخت پیروز شد. در سال های آخر زندگی، آلخین با مصرف الکل دست به گریبان شد. بعضی افراد فکر می کنند این دلیل شکست وی به ماکس ایوه در ۱۹۳۵ در مسابقه قهرمانی جهان بوده است. اگرچه ممکن است این برای ایوه عادلانه نباشد، واقعیت اینست که بعد از آن شکست الخین مصرف الکل را کنار گذاشت و ایوه را در ۱۹۳۷ به رقابت مجدد طلبید. سپس جنگ جهانی دوم فرا رسید و فعالیت های شطرنج تا ۱۹۴۵ متوقف شد. آلخین در۱۹۴۶در حال مذاکره برای مسابقه قهرمانی جهان با بوتوینیک بود که درگذشت. وی تنها مردی است که با عنوان قهرمانی جهان از دنیا رفته است.

از parsley

محقق و مترجم شطرنج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.