×
خانه » اخبار » اخبار شطرنجی » سومین کشف حجاب تاریخ شطرنج ایران توسط دبیر سابق فدراسیون شطرنج ایران رخ داد
19 دی 1398

سومین کشف حجاب تاریخ شطرنج ایران توسط دبیر سابق فدراسیون شطرنج ایران رخ داد

در اقدامی عجیب سرداور مسابقات قهرمانی بانوان جهان با پوشش بدون حجاب در سالن مسابقات حضور یافت

شهره بیات داور بین المللی فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی که برای قضاوت مسابقات قهرمانی بانوان جهان حضور دارد در اقدامی عجیب با پوششی بدون حجاب در سالن مسابقه حضور و اقدام به قضاوت کرد .

گفتنی است شهره بیات پیش از این بعنوان دبیر فدراسیون شطرنج جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کرد . وی سابقه بازی با تیم ملی بانوان ایران را در کارنامه خود دارد

سومین کشف حجاب تاریخ شطرنج ایران در حالی رخ داد که برای اولین بار درسا درخشانی با حضور بدون حجاب در مسابقات جبل اطارق برای همیشه از تیم ملی ایران خط خورد ، درسا درخشانی استاد بین المللی بانوان ایران در بیست و ششم فروردین سال 1377 در تهران چشم به دنیا گشود که بعد از این اتفاق از ششم مهر سال 1396 با اخذ تابعیت آمریکا با پرچم ان کشور در مسابقات شطرنج بانوان حضور یافت وی همچنین در سال های 2015 و 2016 نیز بدون حجاب در چند مسابقه حضور یافته بود اما حضور بدون حجاب وی در اوایل سال 2017 در مسابقات و همزمان بازی برادرش در مقابل بازیکنی از کشور اسرائیل موجب توجه بیشتر رسانه ها و مسئولین شد بطوری که رئیس فدراسیون از اخراج وی از اردوی تیم ملی خبر داد که در ادامه برنا برادر درسا نیز به تیم ملی انگلیس پیوست .

میتزا حجازی پور دومین بانوی شطرنج باز ایران بود که اقدام به حضور بدون پوشش اسلامی در مسابقات جهانی شطرنج کرد ، حجازی پور که در سال 2015 موفق به اخذ درجه استاد بزرگ بانوان شده است در بیستم بهمن سال 1371 در مشهد مقدس به دنیا امده و بهترین ریتینگی که تا کنون موفق به کسب ان شده 2357 می باشد وی در تاریخ 12 دی ماه سال 1398 با حضور بدون حجاب در مسابقات جهانی شطرنج سریع و برق‌آسای جهان که به میزبانی روسیه برگزار می شد موجب واکنش تند فدراسیون و اخراجش از تیم ملی شد .

او پیشتر عکسی بدون حجاب در اینستاگرام منتشر کرده و نوشته بود: «بهترین لحظات زمانی است که باد گیسوانت را به پرواز درمی‌آورد. چه دردناک است آن هنگام که گیسوان رقصان را به زندان پارچه‌ای بازگردانی. مرگ روح زمانی است که آزادی را چشیده و دوباره به اسارت بازگردد. این‌ها پیش پا افتاده‌ترین حقوق انسان‌هاست که من چنین با آب و تاب وصف می‌کنم». در پی تذکر مسئولان فدراسیون شطرنج، حجازی‌پور پس از چند روز پستش را پاک کرد و در پست دیگری به نقل از مارتین لوترکینگ نوشت: «زندگی ما روزی به پایان می‌رسد که دربارهٔ موضوعاتی که اهمیت دارد سکوت کنیم»

دبیر سابق فدراسیون سومین بانوی شطرنج باز ایران است که کشف حجاب کرد ، او اولین و تنها بانوی داور بین‌المللی شطرنج گرید A در آسیا و مدرس فدراسیون جهانی شطرنج می باشد که قضاوت در مسابقات مهمی از جمله فینال قهرمانی شطرنج بانوان جهان رادر کارنامه دارد .شهره بیات دارای عنوان استادی فدراسیون جهانی شطرنج و دبیر اسبق فدراسیون شطرنج ایران است. که اواخر مهر ماه ۱۳۹۷ بنا به دلایلی نامشخص از سمت خود استعفا کرد و سپس در سال ۲۰۱۹ به عنوان عضو ارشد کمیته داوران فدراسیون جهانی شطرنج و مدرس فیده انتخاب شد وی در مسابقات قهرمانی بانوان جهان که بعنوان سرداور حضور داشت با پوشش غیر اسلامی حضور یافت تا بعنوان سومین زن شطرنج باز ایران باشد که بدون حجاب در مسابقات شطرنج حضور داشته

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *