آنتن تاکتیکی شطرنج خود را تنظیم کنید

در این کتاب  نویسنده‌ی خلاق فرانسوی و استاد فیده، امانوئل نیمان، با استفاده از محتوای دو کتاب اخیر خود و استفاده از مثالهای عملی، شیوه‌ی بسیار کاربردی و عملی برای شطرنجبازان ارایه کرده که در ردیابی و پیدا کردن به موقع ترکیبهای برنده موحود در پوزیسیون و امکانات پوزیسیونی کمک شایانی به بازیکنان می‌کند و از این نظر کتابی بسیار مفید و کاربردی است.

در این کتاب امانوئل نیمان شیوه‌ی فکر کردنی را به شما آموزش می‌دهد که در جریان بازی بسیار یاری دهنده است. او اطمینان می‌دهد که با به کارگیری این شیوه‌ی فکرکردن و نگاه نوین شما به پوزیسیون، سطح بازی شما به طور کلی بهبود پیدا خواهد کرد، به این معنا که هم توانائیهای تاکتیکی (توان دیدن انواع ترکیب در جریان بازی) و هم توانائیهای پوزیسیونی شما بهبود پیدا خواهد کرد.

با ایده‌ای که او در جریان این کتاب درنظر گرفته، نوعی «آنتن ردیاب» در ذهن شما ایجاد می‌شود. این آنتن هفت فیلتر مختلف دارد (که به هر یک از آنان سیگنال یا نشانه می‌گوید!) و با استفاده از آنان شطرنجباز فرصت‌های تاکتیکی پوزیسیون را ردیابی و پیدا می‌کند. درست مثل این است که در جریان بازی کسی به شما در پیدا کردن فرصت‌های تاکتیکی کمک کند! (به نوعی به شما کنسه‌ی درست! دهد)

برای این منظور دو نکته‌ی مهم وجود دارد:
۱ :  او ابتدا ۵ گام مهم در شیوه‌ی نگاه به پوزیسیون و اندیشیدن درباره‌ی آن معرفی می‌کند. (این ۵ گام اولیه در مقدمه‌ی کتاب آورده شده است)
۲ :  سپس سیگنال‌های موجود در پوزیسیون را برای شما و همچنین حریف شما آشکار می‌کند. (در بخش ۱ و ۲ کتاب)

در نهایت کاری که باید انجام دهید بدین شرح است :
«ابتدا پوزیسیون را خوب نگاه کنید، جزئیات آن را مطالعه کنید (آنالیز پوزیسیون)، سپس طرح ریزی کنید، و تنها و فقط بعد از این مراحل به دنبال «حرکت درست» بگردید! (این موضوع در بخش سوم کتاب آورده شده است)

با مطالعه‌ی این کتاب مفید، دید تاکتیکی شما فوق‌العاده بهبود پیدا کرده و با دیدی نوین به پوزیسیون نگاه خواهید کرد!

 

نویسنده: مربی فرانسوی و استاد فیده امانوئل نیمان
انتشارات: سال ۲۰۱۲، New in Chess
موضوع مورد تاکید کتاب : تقویت دید ترکیبی و تصحیح شیوه‌ی فکرکردن و نگاه به پوزیسیون
کتاب دیگری که همین نویسنده نشر داده : «حرکات نامرئی در شطرنج»

اصغر هستم مدیر سایت NF6.ir مربی وبازیکن و علاقمند به شطرنج میباشم ، کلیه مطالب و آموزش های موجود در سایت اختصاصی بوده و به هیچ وجه از سایت های دیگر کپی نشده و به کمک آموزش های اساتید بزرگ به قلم تحریر در آمده است ، هرگونه سوال و پاسخ از طریق بخش نظرات در زیر هر پست امکان پذیر میباشد .

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۴۴

مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.