×
خانه » آموزش های شطرنج » چرا باید بازی های خود را آنالیز کنیم ؟
04 فرو 1397

چرا باید بازی های خود را آنالیز کنیم ؟

چرا آنالیز بازی های خودتان مهم است؟

 

همه ما می خواهیم بازی ها خودمان را مرور کنیم بعضی از ما می خواهند دوباره ببینند چگونه بازی را بردند. چگونه مات کردند یا چگونه ترکیبی عالی به همراه قربانی انجام دادند. بعضی دیگر می خواهند ببینند چرا آنها اشتباه کردند و چگونه می توانند جلوی اشتباه مشابه را بگیرند. من شخصا بیشتر می خواهم باخت هایم را آنالیز کنم تا بردهایم را

به این دلیل که

به این دلیل که بعضی از اوقات که من با بازیکن خیلی قویتر از خودم بازی می کنم نمی توانم اشتباهاتم را پیدا کنم ولی وقتی دقیق تر نگاه می کنم من می بینم که باختم یک مجموعه ای از بی دقتی ها بوده است. نگاه کردن به یک بازی به این صورت باعث می شود شما متوجه شوید چه مقدار بیشتر به پیشرفت نیاز دارید. در زمان تمرین من بازی های زیادی از بازیکنان قویتر را دیده ام. من فهمیده ام آنها هم اشتباه می کنند حتی گاها اساتید بزرگ نیز حرکت ضعیف انجام می دهند التبه این اشتباهات خیلی نادر است اما این اشتباهات وجود دارند. چیزی که بازیکن قوی را از بازیکن ضعیف یا متوسط متفاوت می کند توانایی وی در یافتن اشتباهات و یادگرفتن این است که چگونه انها را دوباره تکرار نکند. زمانی که بازیکنان دیگر بازی های خود را سرسری نگاه می کنند بازیکنان قوی بازی های خود را عمیقا انالیز می کنند بخصوص باخت هایشان را


.

این روزها پیشرفت یک نفر به کیفیت تحلیل بازی هایش خیلی وابسته است
.

این روزها پیشرفت یک نفر به کیفیت تحلیل بازی هایش خیلی وابسته است ، البته شما باید گشایش ها، وسط بازی، آخر بازی و تمرینات را یاد بگیرید اما شما در بازی خودتان بیشتر یاد می گیرد. بازی ها ما به خودمان نزدیکتر هستند ما انها را بازی کرده ایم مسائلش را حل کرده ایم تصمیماتش را گرفته ایم و محاسبه کرده ایم در انالیز ما می توانیم ببینیم آیا ارزیابی ما از پوزیسیون درست بود آیا واریانت هایی که ما دید بودیم درست بود و خیلی چیزهایی دیگر که ما در طول بازی شاید متوجه انها نشده باشیم چه از طرف خودمان از سمت حریف. اغلب ما هستیم که در بازی به تنهایی انتخاب می کنیم، یک ادامه را بر ادامه های دیگر ترجیح می دهیم  و ما هستیم که دلایل انها را می دانیم. و در آنالیز ما می توانیم ببینیم آیا انتخاب های ما درست بود یا غلط.

مهم ترین نکته در آنالیز بازی یافتن اشتباهاتمان است

یکی دیگر از خوبی های تحلیلی بازی خودتان این است که شما با پوزیسونی که بعد از گشایش تان ایجاد می شود آشنا تر می شوید. که این امر شما را در این موقعیت های خاص نسبت به حریفتان با تجربه تر و با دانش تر می کند. مهم ترین نکته در آنالیز بازی یافتن اشتباهاتمان است بعد از آن پیدا کردن دلایل این اشتباهات وسپس یافتن چیزی که این نقاط ضعف را پوشش دهد.

 

قسمت بعدی که ما باید بر روی آن تمرکز کنیم شروع بازی است. در طول بازی ما حرکاتی را قبلا تدارک دیده بودیم فراموش می کنیم و آنالیز به ما می گوید کجاها می توانستیم بهتر بازی کنیم و این به ما ایده های جدیدی را نشان خواهد داد که قبلا از آن اگاه نبودیم.

هم چنین من همیشه به شاگردانم می گویم مدتی زمانی را که برای هر حرکت فکر کرده اند یادداشت کنند و لذا ما خواهیم توانست زمان را بهتر مدیریت کرده و دچار مشکل زمانی نشویم . از نظر من بهترین راه برای آنالیز بازی این است که آن را خودتان به تنهایی و با دقت ببینید و سپس آن را با کامپیوتر یا یک بازیکن قویتر مرور نمایید.

 

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *