×
خانه » آموزش های شطرنج » آیا تفاوت بین ترکیب و تاکتیک را میدانید ؟
15 آبا 1397

آیا تفاوت بین ترکیب و تاکتیک را میدانید ؟

نکاتی که میبایست در مورد استفاده از ترکیب در شطرنج بدانید


شما هم از جمله بازیکنانی هستید که به ترکیب زدند در شطرنج علاقمند هستید امام نمدانید اصول مهم یک ترکیب چه چیزی است یا اینکه ترکیب های شما همیشه با اشتباه همراه میباشد و منجر به باخت شما میشود ؟ امروز در مکتب خانه شطرنج با شما همراه هستیم با آموزش نکت ویژه تاکتیک در شطرنح که میبایست همه شطرنج بازان برای برخورداری از یک ترکیب مناسب انجام دهد آشنا میشوید .[private_content]

.

در این آموزش شما چه چیزی یاد خواهید گرفت :

 * در این آموزش با ویژگی ترکیب و تاکتیک آشنا خواهید شد .
 * در این آموزش تفاوت ترکیب و تاکتیک را خواهید آموخت .
* در این آموزش نکات مربوط به یک تاکتیک و ترکیب را خواهید آموخت .
 * در این آموزش به سوال  مطرح شده که سطح شما را ارزیابی میکند پاسخ خواهید داد .
.

شما بایست بدانید ترکیب ها همیشه به نتیجه مطلوبی که در ذهن دارید نمی رسید و ممکن است در اثر اشتباهات فردی همچون اشتباه در میزان سنجش پوزیسیون دچار اشتباه شده و بازی را از دست بدهید اما قبل از اینکه وارد بحث ترکیب و تاکتیک بشویم  میبایست به دو نکته توجه ویژه ای داشته باشید :

.
تاکتیک چیست  : تاکتیک های حرکت هایی هستند که بوسیله آنها ما میتوانیم برتری های ماتریال بدست بیاوریم و حرکت های اجباری را به حریف تحمیل میکنیم وضعیت خودمان را بهتر کرده و پوزیسیون حریف را به هم میریزیم .

ترکیب چیست : برخلاف باور نو آموزان و افراد غیر حرفه ای ترکیب در حقیقت ادامه استراتژیکی نیست اما میتوانیم تعریف کنیم ترکیب یک عمل خاص برای به خطر انداختن پوزیسیون حریف میباشد یا به توضیح ساده تر  مدیریت پوزیسیون برای رسیدن به برتری واضح است که در آخر میتوانیم چنین بگوییم که تر کیب مجموعه ای از دو یا چند تاکتیک میباشد که میتواند به همراه قربانی نیز باشد .
.

[alert type=”info”]با قربانی کردن در شطرنج آشنایی دارید ، اگر با مفهوم قربانی دادن در شطرنج آشنا نیستید اینجا را بخوانید.[/alert]
.

نکته : نکته مهم که میبایست بدانید این است که اگر در وضعیت بدی قرار گرفته اید و سوار های شما در صفحه موقعیت مناسبی ندارند نمی توانید تاکتیک یا ترکیب را اجرا کنید پس اولین شرط لازم خوب بودن جایگاه سوار ها میباشد .
.

به مثال زیر توجه کنید

در آموزش های قبلی به شما یاد دادیم که برای اینکه بتوانید درک مناسبی از پوزیسیون داشته باشید ابتدا در ذهن خود پوزیسیون را تجزیه و تحلیل کرده و نکات ضعف و قوت را شناسایی کنید . خب در این پوزیسیون اسب سفید در c4 موقعیت خوبی دارد به این دلیل که پیاده سیاه را زیر ضرب  دارد  و از طرفی سیاه به دلیل عدم گسترش به موقع سوار های خود نمیتواند قلعه گیری کند .
.

.

خب بنظر شما سفید بایست چه کاری انجام دهد ؟

استراتژی که سفید میتواند در اینجا بکار ببرد این است که فیل خود را به خانه g5 انتقال دهد و بعد از قلعه گیری ( قلعه گیری سفید ) با حرکت وزیر d2 و در حرکت های بعدی با انتقال رخ به d1 قوای بیشتری را برای حمله به پیاده سیاه در خانه d6 آماده کند اما …..
.

اما نوبت حرکت با سیاه میباشد

این لحظه  از لحظات ویژه برای سیاه میباشد به این دلیل که میبایست بهترین انتخاب را انجام دهد زیرا یک لحظه غفلت منجر به باخت خواهد شد و تنها موقعیتیست که میتواند وضعیت را بهبود داده و بازی را باز تر کند  اما  با چه حرکتی ؟
.

سیاه در اینجا حرکت اسب در e4 را انجام می دهد و با این حرکت خود پیاده مرکزی سفید را میگیرد و حال پیاده مرکزی d6 سیاه می تواند آزاد باشد و از فشار خارج شود اگر سفید اسب در e4 انجام دهد سیاه با حرکت d5 پاسخ میدهد که پیاده در این حالت چنگال زده و به هر دو اسب سفید یورش میبرد .
.

خب همانطور که دیدید سیاه در پوزیسیون ابتدایی وضعیت مطلوبی نداشت اما با محاسباتی که انجام داد توانست با حرکت اسب در e4 بازی را متعادل سازد
در نظر داشته باشید که قبل از هر اقدامی در شطرنج میبایست تمام راه هایی که با حرکت شما بوجود می آید یعنی در پس حرکت شما هست را بررسی کنید تا دچار گرفتار حرکت های بینا بینی نشوید

[alert type=”info”]با ترکیب بینا بینی آشنا هستید ؟  اگر نه از اینجا مطالعه کنید . [/alert]
.

توجه کنید با توجه به موقعیت بد سیاه در حالت اولیه حرکت اسب در e4 و تاکتیک و ترکیب برای سیاه مناسب نمیباشد اما چرا ؟
.

خب حال نوبت شما هست بدون اینکه پاسخ را در انجین مشاهده کنید خودتان را بجای بازیکن سفید تصور کنید ، حال سیاه حرکت اسب در e4 را بازی کرده و نوبت با شما هست  بنظرتان چه بازی میتواند برایتان بهتر باشد ؟

[alert type=”success”]حرکت درست را برایمان ارسال کنید.[/alert]

اگر پاسخ را به درستی یافته باشید متوجه خواهید شد که همیشه ترکیب ها خوب عمل نمیکنند و برای اینکه ترکیب خوبی را اجرا کنیم میبایست چند نکته را رعایت کنیم مانند :
1 : بررسی موقعیت مهره ها
2 : بررسی تمام وضعیت های موجود در صفحه
3 : عجله نکردن

کاربران عزیز اگر پاسخ سوال مطروحه را پیدا کردید از بخش نظرات زیر مطلب ارسال کنید ما به سوالتان در کمتر از چندی دقیقه پاسخ خواهیم داد

[/private_content]

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *