×
خانه » آموزش های شطرنج » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات الکساندر آلخین
25 اسف 1397

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات الکساندر آلخین

شایدشما نیز به عنوان یک شطرنج باز هزاران با اسم الکساند آلخین به گوشتان خورده است ، اعجوبه ای که شطرنج دنیا را متحول کرد اما از بدشانسی در اوج قدرت به جنگ برخورد کرد اما با تمام ملایمت ها جحنگید و اخر سر توانست قهرمان جهان شود الخین را به خاطر بازی های زیبایش میشناسینم و همیشه بازی های آلخین را همه ما تحلیل کرده و از نکات آن استفاده میکنیم  شما نیز
.

اشراف زاده ای که شطرنج باز شد

الکساندر آلخین اشراف زاده ای بود که در مسکو به دنیا آمد. وی همزمان با کاپابلانکا به عنوان یک استعداد در شطرنج پدیدار شد اما در بخش نخست فعالیت آنها، کاپای کوبایی الخین را تحت الشعاع درخشش خود قرار داد. برای مثال، الخین هم در تورنمنت بزرگ سنت پترزبورگ حاضر بود اما با فاصله پشت سر کاپابلانکا و لاسکر قرار گرفت .
.

با پشتکاری که داشت شطرنج را فرا آموخت

دیدگاه عمومی اینست که چیزی را که کاپابلانکا با استعداد ذاتی انجام می داد آلخین با تمرین سخت به انجام می رساند. هرچند مطمئن نیستم که این صفت برای وی واقعا عادلانه باشد اما شکی نیست که ظرفیت بالایی برای کار و دلمشغولی تقریبا کاملی برای شطرنج داشت. داستان معروفی هست (شاید اغراق آمیز) که هنگامیکه یک علاقمند انگلیسی شطرنج، آلخین و کاپابلانکا را در سال 1922 به تئاتری در لندن برد، کاپابلانکا چشم از رقاصان و خوانندگان کُر برنداشت و الخین از شطرنج جیبی اش!
.

انقلاب 1917 روسیه زندگیش را دگرگون کرد

آلخین هنگامیکه ثروت خانوادگی اش را از دست داد، بشدت تحت تاثیر انقلاب 1917 روسیه قرار گرفت. جزئیات زندگی وی در طی این دوره کاملا مشخص نیست اما می دانیم که در 1921 وی به خارج از کشور خود رفته و نهایتا در پاریس اقامت گزید. (بعدا وی شهروند فرانسه شد). آنجا دوباره وی تمرین سخت شطرنج را آغاز کرد.
.

اشراف زاده ای که شطرنج باز شدقهرمانی با اقتدار و پایان تلخ

در 1927 وی کاپابلانکا را برای قهرمانی جهان به مبارزه فراخواند. همگان انتظار پیروزی کاپابلانکا را داشتند اما الخین بخوبی بازی های کاپابلانکا را آنالیز کرده بود و تعمدا به شیوه ای بازی کرد که کاپابلانکا با آن مشکل داشت. الخین این رقابت را با 6 برد، 25 تساوی و 3 باخت پیروز شد. در سال های آخر زندگی، آلخین با مصرف الکل دست به گریبان شد. بعضی افراد فکر می کنند این دلیل شکست وی به ماکس ایوه در 1935 در مسابقه قهرمانی جهان بوده است. اگرچه ممکن است این برای ایوه عادلانه نباشد، واقعیت اینست که بعد از آن شکست الخین مصرف الکل را کنار گذاشت و ایوه را در 1937 به رقابت مجدد طلبید. سپس جنگ جهانی دوم فرا رسید و فعالیت های شطرنج تا 1945 متوقف شد. آلخین در1946در حال مذاکره برای مسابقه قهرمانی جهان با بوتوینیک بود که درگذشت. وی تنها مردی است که با عنوان قهرمانی جهان از دنیا رفته است.

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *