×
خانه » آموزشگاه » آموزش ابتدایی » منظور از تاکتیک بینابینی در شطرنج چیست ؟
28 مرد 1397

منظور از تاکتیک بینابینی در شطرنج چیست ؟

حرکت بینابینی : به نام خداوند جان و خرد ، امروز در مکتب خانه شطرنج با شما همراه هستیم با آموزشی دیگر از سری آموزش های تاکتیک در شطرنج در این آموزش به بررسی تاکتیک بینابینی در شطرنج خواهیم پرداخت با ما همراه باشید .

[private_content]

.

تاکتیک بینابینی چیست ؟

در تعریف تاکتیک بینابینی میتوانیم بگوییم زمانی که در یک بازی حریف شما یکی از مهره های شما را گرفته و یا اینکه در پوزیسیون شما تهدیدی ایجاد کرده و شما در پاسخ به تهدید حریف تهدید کیش و یا تهدید مهمتری از تهدید حریف در وضعیتش ایجاد کنید و یا اینکه بتوانید پاسخ کوبنده تری به تهدید حریف دیکته کنید را تاکتیک بینابینی گویند .

با ذکر چند مثال به راحتی مفهوم تاکتیک بینا بینی را متوجه خواهید شد


مثال یک :

بینابینی.

در اینجا نوبت حرکت با سفید است اگر سفید حرکت فیل در f6 را انجام دهد با پاسخ کوبنده رخ در d1  مواجه خواهد شد که در این حالت وضعیت سیاه برنده است اما بهترین راه در اینجا برای سفید انجام حرکت رخ در d8 در وهله اول میباشد و بعد از آنکه شاه سیاه به ناچار رخ سفید را گرفت سفید به راحتی میتواند از سیاه با حرکت فیل در f6 یک سوار پیش افتد که وضعیت سفید برنده خواهد شد .

[hot_posts]


مثال دوم :
.

بینابینی
.
در وضعیتی که مشاهده می کنید اسب در خانه a2 هیچگونه دفاعی ندارد و نوبت حرکت با سفید میباشد ، سفید در اینجا اگر بخواهد در وهله اول فیل را بگیرید با پاسخ رخ در  c1  مواجه خواهد شد که بعد از آن سیاه وضعیت بهتری پیدا خواهد کرد  ، اما در اینجا سفید میبایست ابتدا به تعویض رخ بپردازد یعنی سفید رخ در C8 انجام دهد و پس از  وزیر در C8 توسط سیاه  سفید به راحتی میتواند بوسیله وزیر خود سوار سیاه را بگیرید .

به این حالت در شطرنج تاکتیک بینابینی گفته میشود امیدواریم از این آموزش لذت کافی را برده باشید .
[alert type=”info”] نظرات انتقادات و پیشنهادات خودتان را در مورد این آموزش از طریق بخش نظرات زیر این مطلب برایمان ارسال کنید.[/alert]

[/private_content]

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *