×
خانه » آموزش های شطرنج » شطرنج بابی فیشر چیست و چرا به آن شطرنج 960 می گویند ؟
16 مرد 1397

شطرنج بابی فیشر چیست و چرا به آن شطرنج 960 می گویند ؟

شطرنج960  یا شطرنج بابی فیشر نوعی از شطرنج است که بابی فیشر قهرمان سابق شطرنج جهان، آن را ابداع کرده و در سال ۱۹۹۶ آن را به دنیای شطرنج معرفی کرد تنها تفاوت این شطرنج با شطرنج کلاسیک در نحوه قرارگیری مهره‌ها است. صفحه بازی، تعداد مهره‌ها، نحوه بازی و محل قرار گرفتن پیاده‌ها کاملاً مشابه شطرنج کلاسیک است اما محل قرار گرفتن هشت سوار در ردیف اول و آخر به طور تصادفی معین می‌شود. دو محدودیت در محل قرار دادن سوارها وجود دارد که یکی گذاشتن فیل‌ها در دو خانهٔ ناهمرنگ و دیگری قرار دادن شاه در بین دو رخ برای ممکن شده حرکت قلعه‌است. از آن‌جا که ۹۶۰ وضعیت مختلف برای قرار گرفتن سوارها ممکن است این بازی به شطرنج ۹۶۰ معروف شده‌است.
.

تفاوت با شطرنج کلاسیک

تفاوت اصلی این شطرنج با شطرنج کلاسیک در این است که مطالعه گشایش‌ها و به حافظه سپردن حرکات و پوزیسیون‌ها که یکی از مهمترین بخش‌های شطرنج روز دنیا است بی‌معنی می‌شود و از حرکت اول تا حرکت آخر بازیکنان باید به استراتژی خود متکی باشند و نه الگوهای فکری شناخته شده. بابی فیشر در کنفرانس خبری سال۱۹۹۶خود در بوئنوس آیرس هنگام معرفی این شطرنج جدید دلیل خود را از ابداع آن این اعلام کرد که در این بازی خلاقیت و مهارت از حافظه و آنالیز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. وی مدعی شد در حال حاضر بسیاری از مسابقات حتی رقابت قهرمانی جهان میان کاسپاروف و کارپف از پیش تعیین می‌شوند در حالی که در این نوع از شطرنج تعیین بازی از قبل غیرممکن است.
.

نحوه قلعه رفتن در شطرنج 960


مهمترین و اولین نکته ای که باید رعایت شود این هست که شاه و رخ باید مثل بازی استاندارد در یک ردیف قرار گیرند .

  • نحوه انجام دادن قلعه کوچک (O – O) : باید در این مورد شاه را در خانه G و رخ را در خانه F قرار دهیم تا قلعه صورت گیرد .
  • نحوه انجام دادن قلعه بزرگ ( O – O – O) : در این مورد باید شاه در خانه C و رخ در خانه D قرار گیرد .

توجه: همچون شطرنج کلاسیک بین شاه و رخ نباید هیچ مهره ای قرار داشته باشد، شاه نباید در مسیر قلعه رفتنش دچار کیش شود، همچنین هیچکدام از دو مهره شاه و رخ نباید قبلا تکان داده شده باشند.
توجه نمایید در بعضی از اوقات بین رخ و شاه یک خانه فاصله هست، در این حالت ابتدا روی شاه جهت قلعه رفتن کلیک نمایید و سپس روی رخ کلیک کنید
.

نحوه چیدمان

فیل سفید در یکی از 4 خانه سفید و همچنین فیل سیاه در یکی از 4 خانه سیاه باید قرار بگیرد. حال از هشت خانه ابتدایی شش خانه باقی می ماند پس وزیر هم در یکی از 6 خانه می تواند قرار بگیرد. حال 5 خانه باقی مانده که یک خانه برای اسب اول است و بعد، از 4 خانه باقی مانده یک خانه به اسب دوم اختصاص می یابد. حال فقط 3 خانه باقی مانده که حتما باید شاه را در خانه وسطی و دو رخ را در دو طرف شاه قرار دهیم.

 

  • الف : با فرض ؛ خانه a1 = شماره1 تاس / خانه c1 = شماره 2 تاس / خانه e1 = شماره 3 تاس / خانه G1 = شماره 4 تاس / شماره 5 و 6 تاس = پرتاب مجدد تاس . حال تاس را میریزیم و بر طبق گفته بالا هر عددی آمد فیل را در آن خانه میگذاریم (در اینجا فیل سیاه مشخص می شود (

 

  • ب :  با فرض؛ خانه b1 = شماره 1 تاس /  خانه d1 = شماره 2 تاس / خانه f1 = شماره 3 تاس / خانه h1 = شماره 4 تاس / شماره 5 و 6 تاس = پرتاب مجدد تاس . حال تاس را میریزیم و بر طبق گفته بالا هر عددی آمد فیل را در آن خانه میگذاریم (در اینجا فیل سفید مشخص می شود (

 

  • ج : حال تاس را مجددا میریزیم هر عددی بدست از سمت چپ – از خانه a1 – می شماریم و وزیر را در آنجا قرار می دهیم .

یک تذکر اینکه در شمارش خانه ها از سمت چپ دو خانه ای که فیل ها مستقر شده اند را درنظر نمیگیریم .

 

  • د : مجددا تاس را میریزیم و بر طبق دستور داده شده در بند ج اولین اسب را قرار می دهیم .

تذکر اینکه در اینجا اگر تاس 6 آمد باید تاس را مجددا بیاندازیم چون کلا 5 خانه خالی بیشتر وجود ندارد.

 

  • ه : مجددا تاس را میریزیم و بر طبق دستور داده شده در بند ج دومین اسب را قرار می دهیم .

تذکر اینکه در اینجا اگر تاس 5 یا  6آمد باید تاس را مجددا بیاندازیم چون کلا 4 خانه خالی بیشتر وجود ندارد .

 

  • و : حال 3 خانه خالی بیشتر باقی نمانده است شاه را در خانه وسطی قرار می دهیم و دو رخ را در دو خانه باقی مانده قرار می دهیم .

 

با این شیوه یکی از 960 حالت بطور رندوم ایجاد می شود. توجه کنید که یکی از این 960 چیدمان رندوم اولیه همان چیدمان شطرنج استاندارد است یعنی با احتمال 0.104 درصد ممکن است بعد از این فرآیند، چیدمان اولیه رندوم همان چیدمان اولیه شطرنج استاندارد بشود .

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *