×
خانه » مقالات » بیوگرافی » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت دهم
03 آبا 1399

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت دهم

بوریس واسیلیویچ اسپاسکی (1937- )

بوریس اسپاسکی عموما بعنوان مردی که به بابی فیشر باخت به یاد آورده می شود و این شرم آور است. کسی در 1972 قادر به شکست دادن فیشر نبود اما اسپاسکی نسبت به دیگران، شامل پتروسیان، تلاش خیلی بهتری کرد. باخت اسپاسکی به فیشر این واقعیت را پنهان می کند که وی احتمالا قوی ترین بازیکن اواخر دهه 1960 بود که شامل هر دوی پتروسیان و فیشر نیز می شد. برای مثال، اسپاسکی در طول دهه 1960 سه بازی را از فیشر برد، دو بازی را مساوی کرد درحالیکه هیچ شکستی نداشت. وی همچنین تورنمنت بسیار سطح بالای جام پیاتاگورسکی در سانتامونیکا را بالاتر از پتروسیان و فیشر برد. اسپاسکی در سنت پترزبورگ (که آنزمان لنینگراد خوانده می شد) زاده و در روسیه بزرگ شد. (این واقعیت که اسپاسکی یک روس اصیل بود، برخلاف تال و پتروسیان، علاقه رسانه ها به مسابقه وی با فیشر را بیشتر کرد). وی قهرمانی جوانان جهان را در 1955 کسب کرد و بزودی یکی از قوی ترین شطرنجبازان جهان شد. برخلاف تال و پتروسیان، روش اسپاسکی همگانی و غیرخاص بود؛ وی می توانست حمله و دفاع را بخوبی هم انجام دهد. این روش نهایتا وی را قادر به پیروزی با 6 برد، 13 تساوی و 4 باخت در مقابل پتروسیان در دومین مبارزه برای قهرمانی جهان در 1969 ساخت.

پس از باخت عنوان قهرمانی جهان به فیشر، اسپاسکی مجبور شد لطمات ناامیدی مقامات شوروی که حس می کردند کمونیسم توسط وی تحقیر شده را به جان بخرد. اسپاسکی دیگر نتوانست به خوبی و خوشی در اتحاد شوروی زندگی کند بنابراین در 1975 کشورش را به قصد زندگی در پاریس ترک کرد.

اسپاسکی بعد از باخت به فیشر دیگر هرگز در یک مسابقه قهرمانی جهان شرکت نکرد اما تا بیش از یک دهه بعد از آن در نزدیکی قله شطرنج جهان باقی ماند. اسپاسکی قدیمی ترین قهرمان شطرنج زنده حال حاضر جهان است. اسپاسکی بیش از یک میلیون دلار برای دومین مسابقه برابر فیشر پول درآورد و اکنون از یک زندگی کمتر استرس زا با بازی تنیس و استراحت بجای تحمل تنش عصبی گریزناپذیر بازی شطرنج سطح بالا لذت می برد.

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *