×
خانه » مقالات » بیوگرافی » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت چهاردهم
26 آبا 1399

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت چهاردهم

ولادیمیر کرامنیک (1975- )

ولادیمیر کرامنیک در مسکو متولد شد و بدین ترتیب کاملا روس محسوب می شود. او به نسبت آرام و باوقار است (تقریبا هرکسی در مقایسه با کاسپارف شلوغ، آرام است! اما حتی در مقایسه با آناند اجتماعی و پرحرف، کرامنیک کم حرف است). همانند آناند، کرامنیک استعدادی فوق العاده را در سنین پایین نشان داد اما منظم تر با نتایجی خارق العاده که نمایانگر استعدادش بود. وی در 16 سالگی استاد بزرگ شده و رقابت های بزرگی را برد.

با مشاهده این نتایج، کاسپارف در اظهار نظر معروفی گفت: «کرامنیک قهرمان بعدی جهان خواهد بود». با اینحال راه سختی پیش روی کرامنیک بود. درحالیکه نتایج تورنمنتی وی چشمگیر بود، نتایج وی در مسابقات راضی کننده نبود. طی سال های 1998-1993 کرامنیک تعدادی از مسابقات انتخابی قهرمانی جهان را به دیگر اساتید بزرگ باخت. در همین حین وی به درو کردن موفقیت پشت موفقیت در تورنمنت ها ادامه داد.

با نگاهی به مسابقه کاسپارف و کرامنیک، کرامنیک تنها شطرنجبازی بود که امتیازی برابر در بازی هایش برابر کاسپارف داشت. (آناند امتیازی بسیار کمتر داشت). “عامل ترس” از کاسپارف به نظر نمی رسد تاثیری بر کرامنیک داشته باشد. این می تواند به این علت باشد که کاسپارف به کرامنیک در مقاطعی از فعالیت حرفه ای اش آموزش داده است. درواقع، کاسپارف حتی کرامنیک را برای کمک به خود در مسابقه اش برابر آناند در 1995 به کار گرفت! بنابراین کرامنیک یک “نمای داخلی” از اتاق نبرد کاسپارف در یک مسابقه قهرمانی جهان سابق بدست آورد.

شاید این تجربه برای موفقیت کرامنیک حیاتی بود. اما همچنین یک استراتژی مسابقه ای درخشان هم ضروری می نمود. کرامنیک به عمد بازی را به سمت پوزیسیون هایی برد که به نفع روش بازی وی و به زیان روش کاسپارف بود. این امر بعلاوه بازی عالی کرامنیک، یک پیروزی شگفت انگیز را حاصل کرد: دو برد و بدون باخت در 15 بازی! کاسپارف درواقع عنوان خود را بدون حتی یک برد از دست داد.

روش بازی کرامنیک مشابه کارپف است. مانند کارپف، وی بسیار خوب دفاع می کند. مشابه کارپف وی این قابلیت را با یک روش بازی فعال ترکیب می کند. وی کمتر از کارپف بر پیشگیری تمرکز می کند و قادر به بازی هجومی زهردارتری است. وی همچنین مجموعه شروع بازی بسیار محدودی دارد. (این در تقابل کامل با آناند است که می تواند آنطور که به نظر می آید تقریبا به هرشکل موجود بازی کند). اما شما کسی را که بهتر از وی در گشایش بازی کند پیدا نمی کنید! وی توانست از کاسپارف در مسابقه شان در گشایش پیش بیفتد که بیانگر نکته ای کاملا تاثیرگذار است.

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *