×
خانه » مقالات » بیوگرافی » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت یازدهم
26 آبا 1399

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت یازدهم

آناتولی یگنییویچ کارپف (1951- )

کارپف تنها قهرمان شطرنج جهان است که عنوانش را به خودی خود بدست آورد. وی در روسیه متولد و بزرگ شد و پاسخ نظام شوروی به پیروزی سه سال قبل فیشر در مقابل اسپاسکی بود. اما وقتی وی در 1975 قهرمانی را به چالش کشید، همگان موافق بودند که به احتمال فراوان اگر با فیشر بازی می کرد می باخت. این امر این حس را به کارپف داد که نیاز دارد ثابت کند که واقعا ارزش قهرمانی را داشته است.

او اینکار را با انجام آنچه هیچیک از قهرمانان جهان برای 40 سال انجام نداده بودند جامه عمل پوشاند: عملا همه تورنمنت هایی که شرکت کرد را فاتح شد. پس از نبرد در یک مبارزه سخت از جانب ویکتور کورچنوی در 1978 (با 6 برد، 21 تساوی و 5 باخت)، وی مجددا بسادگی کورچنوی را در 1981 (با 6 برد، 10 تساوی و 2 باخت) شکست داد و تا اواسط دهه 1980 شکست ناپذیر به نظر می رسید. اگر گری کاسپارف به دنیا نیامده بود، کارپف احتمالا عنوان قهرمانی جهان را 10 سال بیش از مدتی که در اختیار داشت، حفظ می کرد.

برخلاف بسیاری از پیشکسوتانش، بعد از از دست دادن عنوان، کارپف از اوج، افت نکرد. در عوض، وی بدون تردید تا 1995 نفر دوم شطرنج جهان بود.

روش کارپف قابل توجه بوده و اغراق نیست اگر گفته شود وی به تنهایی تا حد مهمی در درک ما از شطرنج نقش داشته است. نبوغ روش وی پیشگیری فعالانه است بطوریکه شاید حتی غیرواقعی به نظر برسد که گفته شود وی همزمان بازی فعال حریفش را محدود کرده و در همان حال بازی خود را بهتر می کرد. وی روش پتروسیان را با روش خود درآمیخت اما دفاعی بودن آنرا کنار گذاشت. این روش استاد بزرگ ها را برای دو دهه به وحشت انداخته و وقتی کاسپارف برای اولین بار با آن روبرو گردید، وی (کاسپارف) تقریبا ویران شد.

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *