×
خانه » مقالات » بیوگرافی » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت پانزدهم
26 آبا 1399

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات قهرمانان شطرنج جهان- قسمت پانزدهم

ویسواناتان آناند (1969- )

آناند در مدرس، هند زاده شد و اولین قهرمان جهان از آسیا بود (با فرض روسیه به عنوان بخشی از اروپا). وی شطرنج را در شش سالگی از مادر آموخت اما در 1978 افسون شطرنج شد: وقتی پدرش ماموریتی در فیلیپین داشت به مانیل رفته و با رقابت قهرمانی جهان بین کارپف- کورچنوی که در آنجا برگزار می شد شیفته شطرنج شد.

آناند در 1983 وارد صحنه جهانی شطرنج شد. وی بسرعت شهرتی بر اساس استعداد زیادش کسب کرد. چراکه می توانست یک بازی کامل را در نیم ساعت بازی کند درحالیکه رقیبش نیاز به دو یا سه ساعت داشت! و وی بسیاری از این بازی ها را می برد.

در 1986 وی قهرمان ملی هند شد، جوان ترین فردی که تا آنزمان موفق به این مهم شده بود. در 1987 وی قهرمان جوانان (زیر 20 سال) جهان شد و در دسامبر همان سال بدل به جوان ترین استاد بزرگ جهان گشت.

نکته جالب اینکه وی همه این موفقیت ها را تحت شرایطی بدست آورد که تمرینات منظمی نداشت. وی همه این بازی ها را خیلی سریع انجام می داد و مطالعه منظمی بر روی شطرنج نداشت. اما در 1990، وی شروع به تمرکز انرژی اش بر یک نقطه کرد. وی وقت بیشتری روی بازی هایش گذاشت و مطالعه سختکوشانه ای را شروع کرد.

بزودی وی نتیجه تلاش هایش را گرفت: آناند در 1993 در میان شش شطرنجباز برتر جهان قرار گرفت. در 1995 وی کاسپارف را برای عنوان قهرمانی جهان به رقابت طلبید. پس از شکست در این رقابت، وی در چندین تورنمنت معظم در سرتاسر جهان (برخی با حضور کاسپارف) در جایگاه نخست قرار گرفت. از 1997 تا ابتدای 2001 آناند بطور مستمر مرد شماره دو یا سه شطرنج جهان بوده و این جایگاه در زمان های مختلف با کرامنیک دست بدست شده است. آناند برای قهرمانی جهان فیده در 1998 حائز صلاحیت شد و با اختلاف کمی در نهایت به کارپف باخت. (و بسیاری عقیده داشتند که کارپف از نظر شرایط مسابقه دارای امتیازی ناعادلانه بوده است). در نهایت در 2000 آناند مجددا در قهرمانی جهان فیده رقابت کرد و با قاطعیت پیروز شد.

روش آناند فعال و عملگراست. وی در پوزیسیون های مختلف بسیاری به یک نسبت خوب بازی می کند. آناند بشدت در زمینه قضاوت درباره امتیازات مثبت در عدم توازن از نظر قوا، خواه در حمله یا دفاع، قوی است. وی با دقت و سرعتی وحشتناک محاسبه می کند. برخلاف کاسپارف، آناند عموما برای آغاز حمله وقتی با مهره سیاه بازی می کند اصرار نمی ورزد. در هنگام بازی با سیاه، وی عموما به برابری پوزیسیون در مقابل اساتید بزرگ قوی رضایت می دهد و اغلب اساتید بزرگ نیز از این امر راضی اند!

آناند تنها قهرمان سابق جهان است که هنوز بطور رسمی شطرنج بازی می کند…

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *