×
خانه » آموزش های شطرنج » ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات خوزه رائول کاپابلانکا
25 اسف 1397

ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات خوزه رائول کاپابلانکا

خوزه رائول کاپا بلانکا  شطرنج بازی که دنیا را به حیرت آورد

 


یکی از مباحث شیرین شطرنج برای کار آموزان و علاقمندان به شطرنج خواندن زندگی نامه و سرگذشت شطرنج بازان مشهور دهه های گذشته میباشد ، شاید شما نیز از شطرنج باز هایی هستید که بسیار اسم کاپابلانکا به گوشتان خورده و دوست دارید زندگی نامه کاپابلانکا را بخوانید شاید برایتان جالب باشد که بدانید کاپابلانکا اولین شطرنج بازی بود که خطر تبدیل شدن شطرنج به یک بازی متکی بر حافظه و خالی شدن از حرکات خلاقانه و مساوی های پی در پی را پیش بینی کرده بود چیزی که هم اکنون در بسیاری از بازی های بزرگ مشاهده میکنیم که آخرین مورد را می توان به مچ قهرمانی جهان بین کاروانا و کارلسن اشاره کرد که بعد از 11 دور مساوی تعیین قهرمان به مسابقات سریع کشیده شد .

اولین و آخرین قهرمان شطرنج آمریکای جنوبی

کاپابلانکا متولد و بزرگ شده هاوانای کوبا میباشد ، کاپابلانکا در کودکی شطرنج را از پدر خود آموخت به گونه ای که حرکات ابدایی و اولیه شطرنج را فقط با نگاه کردن به بازی پدر خود آموخته بود بدون آنکه پدرش در این مورد چیزی را آموزش دهد که این نشان از نبوخ کاپابلانکا را داشت وی به حدی غرق در بازی های پدرش بود که بعد از مدتی که دانش لازم را از دید خود به دست آورده بود با پدرش مسابقه ای داد که در اولین بازی پدرش را مغلوب کرد و بعد از آن پدرش شطرنج را تحریم کرد !! خواه این داستان درست باشد یا نه شکی نیست که کاپابلانکا حسی خارق العاده در شطرنج داشت و اغلب حرکت صحیح را بدون توانایی توضیح اینکه چرا درست است پیدا می کرد وی تا بدین روز تنها شطرنج بازی میباشد که از آمریکای جنوبی به قهرمانی دست یافته است .
.

در 22 سالگی قهرمان شطرنج جهان را به مبارزه طلبید

کاپابلانکا از بسیاری جنبه ها با مردی که شکستش داد تا قهرمان جهان شود متفاوت بود. درحالیکه لاسکر ذاتا فردی متفکر بود ولی در مقابل کاپابلانکا علاقه ای به تحصیلات نداشت. اما برای لاسکر شطرنج در وهله نخست یک نبرد بود و برای کاپابلانکا یک هنر به شمار می آمد . اما آنها در این مورد مشترک بودند ک ه: کاپابلانکا همچون لاسکر قهرمان جهان را در سن بسیار جوانی به مبارزه طلبید  وی در 1911 و هنگامی که 22 ساله بود اینکار را انجام داد .
.

شکست مقابل لاسکر آغاز موفقیت بود

مذاکرات برای مسابقه قهرمانی جهان به بن بست خورد و بسیاری افراد اینطور حس کردند که لاسکر خواهان قوانین ناعادلانه ای بود. اما کاپابلانکا احتمالا برای قهرمانی هنوز آماده نبود. این دو برای نخستین بار در سنت پترزبورگ در 1914 و در یکی از قوی ترین تورنمنت های تاریخ بازی کردند. کاپابلانکا به سمت یک برتری اولیه و سریع خیز برداشت اما لاسکر غرش کنان به بازی ها برگشت و در سه بازی شان 2-1 کاپابلانکا را شکست داد و تورنمنت را با نیم امتیاز برتری نسبت به رقیبش فتح کرد. پیروزی لاسکر کاپابلانکا را متاثر کرد اما عملکرد کاپابلانکا بقیه جهان را تحت تاثیر قرار داد و جامعه شطرنج خواهان مسابقه ای مجدد شد.
.

سلطه شش ساله بر بام شطرنج جهان

متاسفانه جنگ جهانی اول در این میان واقع شد و مسابقه موردنظر تا 1921 برگزار نگردید. تا این زمان، مهارت های لاسکر کمرنگ شده بود و کاپابلانکا با برتری قاطع 4 برد، 10 تساوی و بدون باخت به پیروزی رسید. کاپابلانکا این پیروزی را با سلسله ای از موفقیت در تورنمنت های مختلف در چند سال بعدی ادامه داد و اکثر افراد فکر می کردند سلطه وی بر شطرنج جهان مانند لاسکر طولانی خواهد بود. اما وی عنوان خود را بعد از تنها شش سال به الکساندر آلخین واگذار کرد .

نوشته های فوق گوشه ای از زندگی سومین قهرمان تاریخ شطرنج میباشد که توسط مترجم وب سایت مکتب خانه شطرنج برای شما علاقمندان به شطرنج به رشته تحریر در آمده است امید است که با یاری شما عزیزان بتوانیم برای پیشرفت و ارتقای شطرنج ایران اسلامی گام های مفیدی برداریم ، راستی تا یادم نرفته بگم سیگار های کاپابلانکا مشهور تر از خودش بود //

اصغر اصغر

۲ پاسخ به “ناگفته هایی شنیدنی از زندگی و مسابقات خوزه رائول کاپابلانکا”

  1. رضا گفت:

    زندگی نامه الخین کیفت صدا خیلی داقونه به درد لای جررررررز دیوار می خوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *