×
خانه » آموزشگاه » آموزش ابتدایی » چه موقع یک بازی در شطرنج مساوی می شود ؟
11 مرد 1397

چه موقع یک بازی در شطرنج مساوی می شود ؟

مساوی در شطرنج شاید برای برخی از شطرنج باز ها خوشایند و برخی دیگر ناخوشایند باشد ، قطعا اصطلاح مساوی یا پات به گوش شما خورده است ، اما پات یا همان مساوی در شطرنج چندین نوع دارد که هر کدام از این ها بسته به نوع بازی یا سبک ممکن است در بازی بین دو شطرنج باز رخ دهد و بهتر است هر شطرنج باز با تمامی روش های مساوی شدن یک بازی آشنا باشد چرا که ممکن است با مساوی کردن یک بازی از باخت فرار کند و بجای اینکه هیچ امتیازی از آن بازی کسب نکند نیم امتیاز ارزشمند از نظر پوئن شکنی دریافت کند !

مساوی یا پات در شطرنج

در این آموزش شما با اصطلاح پات یا مساوی در شطرنج آشنا خواهید شد و در کنار آن انواع روش های پات شدن در شطرنج را فرا خواهید گرفت ، آموزشکده شطرنج Nf6 به شما توصیه می کند این آموزش را بخاطر بسپارید چرا که در طول هر مسابقه شما تک تک این قوانین برای شما حکم سرنوشت را خواهند داشت .

منظور از پات یا مساوی شدن در شطرنج چیست ؟

پات شدن در شطرنج یا به عبارت انگلیسی آن stalemate یکی از تاکتیک های شطرنج میباشد در تعریف پات میتوانیم بگوییم که پات یکی از حالت های تساوی میباشد  ، زمانی که شاه ما کیش نباشد و هیچ خانه ای نتواند حرکت کند و سایر مهره های ما نیز جا و مکانی برای حرکت نداشته باشند بازی پات میشود لحاظی که بازیکنان از لحاظ قوا نسبت به رقیب عقب باشند دوستدارند به دنبال پات باشند یعنی دوستدارند بازی پات شود در این صورت پات یک نتجیه خوب برای بازیکن عقب افتاده می باشد .

اگر با اصطلاح پات یا مساوی در شطرنج آشنا نیستید بهتر است ابتدا آموزش قبلی ما را که در آن به توضیح کامل مساوی شدن در شطرنج پرداخته ایم را مطالعه کنید

برای مطالعه می توانید اینجا کلیک کنید :  منظور از اصطلاح پات در شطرنج چیست و چطور می توانیم حریف را پات کنیم ؟

قانون 50 حرکت در شطرنج چیست و چه موقع کارایی دارد ؟

قانون 50 حرکت یکی از اصطلاحات شطرنج می باشد که یکی از روش های مساوی شدن در شطرنج می باشد به عبارت ساده تر منظور از قانوان 50 حرکت این می باشد که در طول یک بازی شطرنج هر دو بازیکن 50 حرکت انجام داده باشند که در طول این 50 حرکت هیچ مهره ای از بازی خارج نشده باشد و هر دو بازیکن هیچ پیاده ای را حرکت نداده باشند که در اینصورت بازیکنی که تمایل به مساوی شدن بازی داشته باشد می تواند در زمان خود وقت را نگه داشته و داور بازی را فراخواند که داور بازی با بررسی پوزیسیون و برگه ثبت بازیکنان درصورت اینکه ادعای بازیکن مبنی بر وقوع قانون 50 حرکت بازی را مساوی اعلام می کند . در نظر داشته باشید این قانون صرفا در بازی هایی همچون مسابقات استاندارد فکری اعمال می شود که در ان طرفین به ثبت حرکات ملزم باشند .

باید ها و نباید های قانون 50 حرکت در شطرنج که ملزم به رعایت آنها هستید !

در نظر داشته باشید که در طول 50 حرکت نبایست هیچ پیاده ای حرکت کرده باشد و در غیر اینصورت ( اگر پیاده ای را حریف به جلو پیش براند )  می بایست از اول شمارش را آغاز کنید .
در نظر داشته باشید که در طول 50 حرکت هیچ مهره ای نبایست تعویض شده باشد در غیر اینصورت قانون لغو و شمارش از لحظه تعویض آغاز می شود .
در نظر داشته باشید که اگر شما یا حریفتان بعد از عبور از مرز 50 حرکت ادعای تساوی نکنید داور بازی میتواند در حرکت 75 بازی را نگه داشته و اعلام تساوی کند .
در نظر داشته باشید که قانون 50 حرکت ثابت بوده و هیچگونه قانون دیگری مبنی بر 20 یا 25 یا 15 یا 16  و غیره وجود ندارد و سایر اعداد زائده ذهن شطرنج بازان متقلب می باشد .
در نظر داشته باشید تنها در صورتی ادعای 50 حرکت شما مورد قبول واقع خواهد شد که بازی را ثبت کنید در غیر اینصورت ادعای شما پذیرش نمی شود .
در نظر داشته باشید یک حرکت بدین معنی می باشد که یک مهره شما و یک مهره حریف بازی کند که در اینصورت می گوییم یک حرکت انجام شده و  به عبارت ساده تر 50 بازی شما و 50 بازی حریفتان انجام دهد .

منظور از مساوی توافقی در شطرنج چیست ؟

در برخی از مسابقات شرایطی برای بازیکنان در جریان بازی به وجود می آید که پس از آنالیز موقعیت بازیکن به این نتیجه می رسد که بازی مساوی می باشد  درصورتی که در بازی خود به این نتیجه رسیدید که موقعیت فعلی بازی مساوی می باشد می توانید در زمان خودتان ، تاکید می کنیم در زمان خودتان به حریفتان پیشنهاد مساوی ارائه دهید و درصورت پذیرش حریف بازی بصورت توافقی مساوی می شود که به این حالت پات توافقی می گویند .

 

نکاتی که در پات توافقی میبایست رعایت کنید :

در نظر داشته باشید پیشنهاد تساوی را صرفا در زمان خودتان بایست به حریف اعلام کنید بدین معنی که نبایست قبل از زدن ساعت پیشنهاد تساوی دهید .
در نظر داشته باشید قبل از اعلام پیشنها مساوی باید حرکت خود را ثبت کرده باشید ( در بازی های استاندارد ) .
در نظر داشته باشید ارائه پیشنهاد مساوی در زمان حریف به منزله حرکت غیر ورزشی تلقی شده و درصورت تکرار بیش از دو بار و اعلام بازیکن مقابل به داور بازی ، شما با اخطار داور موجاهه می شود ، که این اخطار ممکن است جریمه کسر زمان یا حتی اعلام باخت برای شما باشد

آیا نبود مهره مات کننده منجر به مساوی در شطرنج می شود ؟

زمانی شما یا حریفتان بر روی صفحه مهره مات کننده نداشته باشید بازی مساوی خواهد شد این قانون بدین معنا می باشد که نیرو های موجود در صفحه برای مات کردن توان کافی را نداشته باشند بعنوان مثال یک شاه تنها در صفحه ، یک شاه و یک اسب و یا یک شاه و یک فیل ، این مهره ها به خودی خود نمی تواند منجر به برد هیچ یک از بازیکنان شود
نکته مهم :

در نظر داشته باشید در قوانین جدید شطرنج وجود یک شاه با دو اسب پات تلقی نشده و مات میشود ( البته برخی از داوران این مورد را بصورت رسمی قبول نکرده اند ) قانون جدید به این معنی است که پوزیسیون ( موقعیت صفحه ) ایجاب کند که با اشتباه فردی بازی مات می شود ، آن بازی مات است به عبارت ساده تر این قانون اینطور بیان می کند که شما اگر با قهرمان جهان هم بازی کنید و موقعیت حریفتان عملا مساوی است اما در بدبینانه ترین حالت امکان دارد حریف با خطای فاحش باعث مات شدن خود شود آن بازی را داور می بایست به نفع شما خاتمه دهد .

مساوی پوزیسیونی در شطرنج چیست و چه موقع رخ می دهد ؟

اگر نوبت حرکت برای شما باشد و هیچ یک از مهره های خودتان را نتوانید حرکت دهید و شاهتان نیز جایی برای حرکت نداشته باشد بازی پات می شود .

در نظر داشته باشید در این حالت بایست تمامی مهرها های شما جایی برای حرکت نداشته باشند در غیر اینصورت بازی پات نمی شود

قانون سه پوزیسیون تکراری در شطرنج چیست ؟

اگر در یک بازی سه پوزیسیون یک بار تکرار شود آنگاه یکی از طرفین می تواند ادعای تساوی کند .
نکته مهم : هیچ الزامی نیست که این سه پوزیسیون پشت سرهم اتفاق بیوفتد و می تواند در جای جای یک بازی تکرار شود .
اگر داور متوجه شود که یک پوزیسیون سه بار تکرار شده اما هیچ یک از طرفین ادعا تساوی نکند , داور حق ندارد هیچ دخالتی بکند تا اینکه تکرار پوزیسیون به ۵ بار برسد.

اصغر اصغر

۴ پاسخ به “چه موقع یک بازی در شطرنج مساوی می شود ؟”

  1. Shima گفت:

    خیلی عاااالی بود.ممنون از زحماتتون

  2. محمد طاها فضلی پور گفت:

    عالی بود

  3. مصطفی گفت:

    سلام بسیار عالی و خوب است به امید روزی که بهترین شطرنج بازهای دنیا از ایران باشند و ایران مهد شطرنج جهان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *