×
خانه » آخر بازی » هر آنچه که میبایست در مورد ساختار پیاده ای کارلسباد بدانید
09 تیر 1397

هر آنچه که میبایست در مورد ساختار پیاده ای کارلسباد بدانید

بنام خداوند جان و خرد ، با سلام خدمت علاقمندان به شطرنج و مکتب خانه شطرنج ، امروز با آموزشی دیگر از سری آموزش های شطرنج در خدمت شما علاقمندان میباشیم اموزش امروز ما درباره ساختار پیاده ای کارلسباد میباشد   امیدواریم از خواندن این آموزش لذت کافی را برده باشید در انتها هرگونه سوال در خصوص این اموزش را میتوانید از بخش نظرات مطرح کنید .

ساختار پیاده‌ای کارلسباد carlsbad

نام دیگر ساختار پیاده‌ای کارلسباد، ارتودکس تعویضی است در این بخش سعی دارم با جزئیات بیشتری این ساختار را برای شما باز کنمطرح سفید در ساختار پیاده‌ای کارلسباد carlsbad

سفید در این نوع ساختار دو طرح کلی دارد که استفاده از هر کدامش وابسته به جایگیری سوار سفید و سیاه دارد .
✅ حمله اقلیت به خانه‌ی b5 .
✅ انجام حرکت f3 و سپس e4 یا e4 مستقیم .

نکته :

گاهی اوقات سیاه پیاده خود را در جناح وزیر به صورت پیکان در آورده است که این دیگر طرحش با ساختار پیاده ای کارلسباد که مثلث پیاده ای دارد متفاوت است . یعنی سیاه پیاده جناح وزیر خود را به صورتa7,b6,c7 در آورده است .

نکته :

اگر سفید فیل خود را در g2 مستقر ساخته باشد دیگر طرح اول یعنی حمله اقلیت به کارش نمی آید و باید به دنبال طرح دوّم برود .

طرح های سیاه در ساختار پیاده‌ای کارلسباد carlsbad

✅ گذاشتن اسب در e4 و ایجاد فشار در جناح شاه حریف .
✅ ایجاد پیاده آویزان با نجام حرکت b6 و سپس b5 یا حتی پیاده منفرد وزیر با c سریع که این کاملا بستگی به شرایط پوزیسیون دارد .
✅ گاهی اوقات انجام b5 در برابر b4 حریف برای ایجاد پایگاه نفوذی اسب خودمان که البته قبلش باید بدانیم که یک پیاده عقب مانده برای خودمان در c7 تولید می شود که اگر می صرفه اینکار را بکنیم .

الان شما طرح های کارلسباد براتون کاملا روشن اما باید این ها را در بازی عملی ببینید . و شما هم می توانید ساختار کارلسباد را ایجاد کنید و هم طرح هایش را می دانید و هم نقاط داینامیک مثلث و پیکارن را می دانید و فقط میدان عملی آن برای شما باقی مانده است که بعد از یادگیری حمله اکثریت به مثال های آن خواهیم پرداخت.

اکثریت پیاده ای

یکی از موضوعاتی که شاید در نگاه اول عادی نیز جلوه کند همین اکثریت جناحی است این که در کدام اکثریت بهتر است کاملا بر می گردد به شرایط پوزیسیون اما یک قانون قدیمی می گوید در وسط بازی اکثریت جناح وزیر و در آخربازی اکثریت جناح شاه برای شما خوب است. اما این اصل یک اصلی هست که دلم نمی خواهد شما آن را حفظ کنید .

من می خواهم شما این قانون همیشه یادتان باشد ” هرگاه در بازی اکثریت جناحی وجود دارد باید سعی کنید پیاده کاندید خود را جلو ببرید و پیاده کاندید حریف را مجبور به عقب نشینی کنید “. پس در بازی این می شود طرح اصلی شما، همواره پیاده کاندید می بایست جلو تر از همه پیاده ها حرکت کند .
چرا ؟ ( به پوزیسیون زیر دقت کنید )

در اینجا نوبت حرکت با سفید است و دو پیاده کاندید دارد ولی از اصل ما پیروی نمی کند و اول از همه پیاده ستون d خودش را (غیرکاندید) جلو می راند . حالا سیاه وقتی d4 کند هر دو پیاده کاندید سفید از کار می افتد همین اتفاق به صورت گسترده تر در بازی اکثریت جناحی صادق است .

نکاتی برای عملی کردن طرح های استراتژیک

خب این شد طرح استراتژیک شما که اول پیاده کاندید را جلو ببرید و همچنین مانع از نفوذ پیاده کاندید حریف شوید امابرای اینکه این طرح های استراتژیکی که فقط در حد یک توصیه بیان شد عملی شود شما باید سه موضوع که با اکثریت پیاده ای معنا پیدا می کند را به خوبی بدانید :
✅ حمله به زنجیره پیاده ای
✅ پیاده منفرد وزیر
✅ پیاده آویزان
✅ بلوکه کردن پیاده رونده
✅ قربانی پیاده و تبدیل آن به برتری های ناپایدار بهتر
این پنج مورد را ما در جلسه بعدی بررسی خواهیم کرد اما چون در این درس مفهوم خانه‌های ضعیف هم عنوان کردیم جای دارد در قسمت نهایی این جلسه به این موضوع بیشتر بپردازیم .
اما شما یادتان باشد این پنج موضوع فوق را یاد می‌گیرد تا بتوانید طرح استراتژیک اکثریت پیاده ای را به خوبی اجرا کنید .

اصغر اصغر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *