×
خانه » وسط بازی » فایل های آموزشی » رژیم غذایی مناسب برای شطرنج بازان
19 تیر 1398

رژیم غذایی مناسب برای شطرنج بازان

رژیم غذایی مناسب برای شطرنج بازان

امروزه علم و ورزش به حدی با یکدیگر آمیخته شده‌اند که بدون شک کشورهایی که ورزش خود را با علم روز همگام کرده‌اند به راحتی گوی سبقت را از دیگران ربوده‌اند. شاخه‌های مختلف از جمله؛ روانشناسی، بدنسازی،تغذیه و … به کمک ورزش شتافته و آن را با سرعت تمام به پیش می‌برند. و در این میان کشورهایی که نسبت به این مقوله بی توجه باشند بدون شک در آینده هرچه بیشتر عقب می‌مانند. ورزش فکری شطرنج نیز از این قاعده مستثنی نیست و بی تردید دیگر تنها به کار کردن بر روی صفحه خلاصه نمی‌شود. مقاله زیر از محقق آرژانتینی در ارتباط با تغذیه موید این مطلب است که چگونه یک شطرنج باز می‌تواند خود را قبل و در حین مسابقه با تغذیه مناسب آماده سازد  .

.


.

پانزده موردی که میبایست یک شطرنج باز در تغذیه خود رعایت کند

ورزشکاران به ورزش ها و تمرینات فیزیکی روزانه اهمیت زیادی می دهند ولی چون شطرنج یک بازی فیزیکی نیست هیچ کس راجع به عادت  تغذیه و رژیم های مناسب برای بازیکنان شطرنج صحبت نمی کند. روبرتو بالیون  ( Roberto  Baglione)  از وزارت تغذیه بوینوس آیرس آرژانتین، بطور منظم عادت های غذایی استادان بزرگ را مورد مطالعه قرار داده است. بررسیاو ۷۲ استاد بزرگ فعال بین المللی را در بر دارد ۱۷ زن و  ۵۵ مرد،   ۱۸۵۵ سال  ، که از ۳۵ کشور جهان به پرسش نامه وی که حاوی ۱۵ موضوع است، از طریق ای میل پاسخ داده‌اند. مقاله وی حاوی مشاهدات و توصیه های زیر را برای تغذیه شطرنج بازان ارائه نموده است:

 

۱: حتماً صبحانه صرف کنید.

۲: قبل از مسابقه از خوردن غذاهای سنگین و دیرهضم اجتناب نمایید.
۳: آخرین وعده غذایی قبل از هر مسابقه باید حداقل ۲ ساعت قبل از شروع مسابقه باشد.
۴: در صورتی که بازیکنی مایل باشد یک یا دو ساعت قبل از مسابقه خوردنی میل کند، می‌تواند میوه، شیرینی خشک، غلات، ماست کم چرب با میوه یا غلات استفاده کند.
۵: خوردن مایعاتی نظیر آب معدنی، آب میوه، چای، قهوه توصیه می‌شود.
۶: اگر بازیکنی مایل به خوردن غذاهای جامد در حین بازی باشد، می‌تواند از غلات، کشمش، میوه‌های خشک، مغزهای خوراکی، شکلات و شیرینی به مقدار متوسط استفاده کند.
۷: بهترین راهبرد برای جبران آب  بدن، نوشیدن مقادیر کم مایعات در تناوب‌های منظم و متعدد به جای نوشیدن مقادیر زیاد در نوبت‌های کم است. چنین روشی را باید هنگام تمرین شطرنج و همچنین تمرینات ورزشی به کار برد
۸: توصیه می‌شود میزان نوشیدن مایعات را هنگام تمرین در شرایط مشابه مسابقه تنظیم کنید تا هنگام مسابقات مهم از نوشیدن به مقادیری که تمرکز را به هم می زند، پرهیز کنید. چنین روشی در مورد غذاهای جامد نیز ضروری است.
۹: بعضی از ویژگی‌های ادرار می‌تواند میزان آشامیدن مایعات را نشان دهند و مرجع خوبی باشد. اگر در هر لحظه از روز رنگ ادرار زرد تیره، مقدار آن کم و بوی آن تند باشد، بیانگر آن است که بازیکن به مقدار کافی آب صرف نکرده و باید مقادیر زیادی آب یا مایعات حاوی آب بنوشد.

۱۰: چون تغذیه در عملکرد ورزشی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، به شطرنج بازان نخبه توصیه می‌شود برای داشتن یک تغذیه علمی حتماً مشاور تغذیه داشته باشند؛ تا تمام الزاماتی را که باید در سطوح بالای شطرنج رعایت نمود به کار بندند.
۱۱: استفاده نادرست و سرخود از مکمل‌های غذایی باعث بروز مشکلاتی در سلامتی می‌شود و ممکن است در آزمون‌های کنترل زورافزایی نتایج مثبت را نشان دهد. به شطرنج بازان توصیه می‌شود از مکمل‌ها فقط در مواردی که از طرف پزشک تجویز شده باشد، استفاده کنند. بازیکنان رده بالا فقط باید از مکمل‌هایی استفاده کنند که در فهرست مکمل‌های ممنوع درج نشده دم‌آب‌پز کردن باید حتماً با قوانین ضد زورافزایی آشنا شوند.
۱۲: تمرینات بدنی ورزشی باید به عنوان بخش مهمی از برنامه آموزش شطرنج بازان مورد توجه قرار گیرد. ضروری است قبل از انجام تمرینات بدنی حتماً آزمون کاردیولوژی صورت گیرد. برنامه ورزشی باید توسط یک پزشک یا مربی بدن ساز تعیین گردد.


کاری از تیم آموزشی مکتب خانه شطرنج

 

 

اصغر اصغر

۲ پاسخ به “رژیم غذایی مناسب برای شطرنج بازان”

  1. محمد گفت:

    عالی بود

  2. ناشناس گفت:

    من همیشه نوشابه میخورم تو مسابقات این مشکل داره یا نه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *